Kochaj Łódź – jest Twoja: wystawa grafik i obrazów Janusza Antoszczyka w Galerii Bałuckiej. Nieskończoność chmur.

autor tekstu: J.Pietras
Dziennik Łódzki Wiadomości Dnia, 15 marca 2001


W Galerii Bałuckiej trwa pokaz grafik i obrazów Janusza Antoszczyka. Łódzki twórca zadedykował wystawę swemu miastu, w którym się wychował i wykształcił. Tytuł ekspozycji "Kochaj Łódź – jest Twoja", artysta zaczerpnął od tytułu jednej ze swoich prac, przedstawiającej metaforyczny obraz Placu Wolności.
Wystawa Antoszczyka od razu wprowadza widza w radosny nastrój. Dzieje się tak za sprawą bezpretensjonalnej treści i przebogatej kolorystyki prezentowanych prac. Tematem sitodruków i temper,
artysta uczynił to, co jest mu najbliższe. Od lat pasjonuje się żeglarstwem, a ostatnio także lotnictwem.
Częstym motywem jego prac są statki, żaglowce i szybowce. Jedna z grafik nosi nawet tytuł "S/Y Antoszczyk"
i przedstawia artystyczną wizję jachtu, o którym autor niegdyś marzył. Na wielu pracach pojawiają się kształty, które na pierwszy rzut oka przypominają chmury w kształcie ósemki. Jednak obiekty te, nie są jedynie zjawiskiem atmosferycznym, ale metaforyczno – matematycznym znakiem nieskończoności. Nieskończoności, nad którą czuwa wszechwieczne Oko Opatrzności, również uwiecznione przez artystę.
Drugą miłością Janusza Antoszczyka jest kolor, który artysta uczynił równoprawnym bohaterem prac.
Twórca oddaje mu wielkie płaszczyzny i nie wacha się zestawiać kontrastujących ze sobą groszkowych zieleni, turkusów, czerwieni, żółci i błękitów. Na tym tle doskonale wybrzmiewają wspomniane już motywy, które artysta ujmuje w sposób skrótowy i jednocześnie symboliczny.